تبلیغات
پشت پلک کتاب - سرگذشت ندیمه

شارژ ایرانسل

فال حافظ

در صورت استفاده از مطالب منبع را قید کنید
 

جمعه 9 بهمن 1394
ن : بهـــــاره .ش نظرات

سرگذشت ندیمه

کلمات کلیدی : سرگذشت ندیمه , مارگارت آنوود , رمان ,سرگذشت ندیمه
مارگارت اتوود/سهیل سمی
انتشارات ققنوس چاپ اول 1382
تعداد صفحات: 463
بعد از کتاب آدمکش کور دیگر کتابی از این نویسنده نخوانده بودم. گرچه همان یک کتاب آنقدر من را تحت تاثیر قرار داد که بخواهم او را بیاورم توی لیست نویسنده های محبوبم. اما این کتاب کاملا با آن تصوری که از آتوود داشتم متفاوت بود. کتاب یک جامعه تخیلی را به تصویر کشیده بود. جامعه ای شاید بین آینده ای نزدیک و آینده ای دور. در زمانی که دنیا پر از تششعات هسته شده است و هر جایش برای سکوت مناسب نیست. زمانی که انسان باید برای ادامه نسلش که دارد از بین می ورد کاری بکند.
 در داستان سرگذشت ندیمه، زنان محور داستان هستند زنانی که نوعی دیکتاتوری می خواهد به آنها چیزهایی را بدهد که یک عمر شاید همه زنان آرزویش را داشتند ولی در واقع آنچه که دارند آزادی نیست بلکه نوعی دیگر از بردگی است. در این جامعه به علت کاهش یافتن زاد و ولد ندیمه ها تنها وظیفه دارند باردار شوند. کار کردن و خانه داری و حتی عاشق شدن برای آنها ممنوع است. آنها در واقع تنها دستگاه هایی برای ادامه نسل انسان هستند. 
 دنیایی که آتوود ترسیم کرده بود شاید یک نوع از انواع دیکتاتوری باشد، شبیه آن چیزی که جرج اورول در 1984 می خواست نشان دهد.گرچه از نظر خودم این مقایسه کار درستی نیست ولی موقع خواندن نمی توانستم این قیاس ها را کنار بگذارم. 
کتاب از دفتر خاطرات یکی از زنانی که ندیمه نامیده می شدند و کارشان تنها بارداری و تولید نسل بوده است نقل می شود. داستان از میانه های زندگی او آغاز می شود و به همان صورت هم در میانه پایان می پذیرد. فصل نهایی کتاب انگار چندین سال بعد و مثلا بعد از منقرض شدن این نوع حکومت و در نشستی شاید فرهنگی اتفاق می افتد که سخرانی به بررسی دست نوشته های ندیمه می پردازد و برای آنها هم سرنوشت آن زن و زنان دیگر مشخص نیست.